בפני אדם המעוניין להתחיל לעבוד באופן עצמאי בישראל עומדים שלושה סוגי התאגדויות עיקריות: עוסק פטור, עוסק מורשה וחברה בע"מ.


אז מה בעצם ההבדלים בין ההתאגדויות השונות ?
ההפרדה הראשונית הינה בין חברה בע"מ לבין "עצמאי" (עוסק פטור/עוסק מורשה) והיא נובעת מהעובדה שחברה בע"מ הינה ישות משפטית נפרדת מבעלי המניות ששולטים בה, בניגוד לעצמאי שבעצם רושם את פעילותו העסקית תחת מספר תעודות הזהות האישית שלו ברשויות המס השונות (מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי).

בנוסף, לחברה היבטי מיסוי שונים מהותית מעצמאיים (עוסק מורשה ועוסק פטור).


במאמר זה לא נתעסק בחברות בע"מ, ונדבר על ההבדלים בין עוסקים פטורים ועוסקים מורשים בלבד.
 

חשוב להדגיש "עוסק פטור"  - אינו פטור מתשלומי מסים (מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי), "עוסק פטור" (בעבר נקרא גם עוסק זעיר) פטור ממע"מ בלבד!


ההבדלים בין עוסק פטור ועוסק מורשה בראי חוק מע"מ
במטרה להקל על פעילותם של עסקים קטנים או עסקים בתחילת דרכם מאפשר מע"מ (לעסקים שעומדים בתנאים) להירשם כעוסקים פטורים, היתרון ברישום שכזה הוא שהועסק נדרש לדווח למע"מ על מחזור העסקאות שלו רק פעם בשנה (בניגוד לפעם בחודש או פעם בחודשיים אצל עוסק מורשה). בנוסף, אין צורך לחשב את מס התשומות של ההוצאות – המשמעות היא שהדיווח הוא פשוט יותר.


מבחינה מספרית 
עוסק מורשה גובה מע"מ מהלקוחות שלו ולכן משלם את המע"מ על העסקאות, מנגד הוא רשאי להזדכות על המע"מ שהוא שילם בגין ההוצאות העסקיות שלו (מע"מ תשומות)
דוגמא: כאשר עוסק פטור נותן שירות לעוסק מורשה או חברה בע"מ הוא לא מוסיף לשכר הטרחה שלו מע"מ (הוא עוסק פטור).
מנגד הוא לא רשאי להזדכות על המע"מ ששילם על ציוד או שירותים שרכש למען פעילותו העסקית.
נניח שמעצב גרפי רכש מחשב תמורת 6,000 ₪ (מרכיב המע"מ הוא כ-870 ₪) הוא לא יוכל לדרוש המע"מ (הוא עוסק פטור).

מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון שלוקח בחשבון את מכלול השיקולים לפני פתיחת התיק במע"מ וקביעת ההתאגדות המומלצת לתחום העיסוק ואופי הפעילות.


אילו עסקים יכולים להירשם כעוסקים פטורים לחוק מע"מ ?
כדי להירשם כעוסק פטור יש לעמוד בשני קריטריונים במצטבר:

  1. מחזור עסקאות שנתי צפוי שאינו עולה על 99,006 ש"ח (נכון לשנת 2016)

  2. תחום העיסוק - ישנם עסקים שבשל תחום העיסוק נקבע כי אינם יכולים להירשם במע"מ כעוסקים פטורים וחייבים להירשם כעוסק מורשה (ללא קשר לגובה מחזור העסקאות הצפוי)

הרשימה הבאה מונה את בעלי המקצועות והעיסוקים שאינם יכולים להירשם כעוסקים פטורים:

  • בעל מקצוע חופשי: אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי, טכנאי שיניים, יועץ לארגון, יועץ לניהול, יועץ מדעי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מנהל חשבונות, מתורגמן, סוכן ביטוח, עורך דין, רואה חשבון, שמאי, בעל מעבדה כימית או רפואית, רופא, פסיכולוג, פיזיותרפיסט, רופא וטרינר, רופא שיניים, או מרפא שיניים.

  • נותנים שירותים לגבי מופע אומנותי, לרבות הנחייה, בניית תפאורה, הכנה בדיקה ופקוח על מבחנים, הרצאה, הוראה, כתבנות, קצרנות, תרגום, כתיבה, עריכה, פישור.

  • בעל בית ספר לנהיגה, מתווך מקרקעין, בעל בית ספר לרבות גן ילדים, סוחר ומתווך רכב, וחברה.

לסיכום: יש לקחת בחשבון את מכלול המרכיבים לפני שמחליטים על סוג ההתאגדות הנכון, בין היתר יש לשקול את סוגי הלקוחות, סוג הפעילות, היקף הפעילות, אפשרויות התפתחות ועוד.

עוסק פטור או עוסק מורשה ?

משרדנו מבצע את פתיחת התיקים ברשויות המס תוך מתן ייעוץ לגבי אופן ההתאגדות המתאים לתחום העיסוק ואופי הפעילות, לתיאום פגישת הכרות ולשמוע על השירותים הנוספים שמשרדנו מעניק צרו קשר